wpis zdjęcie
Technologia w #mrdom

Trendy w budownictwie mieszkaniowym obecnie bardzo szybko podlegają różnym transformacjom. W tej gonitwie technologicznej baczną uwagę przykłada się do zrównoważonego rozwoju oraz na aspekt ekologii.

Na rozwiązania bardziej ekologiczne decydują się nie tylko giganci w branży deweloperskiej, ale też małe lokalne przedsiębiorstwa. W pewnym stopniu wymuszają to sami nabywcy, którzy chcą zamieszkać w zdrowym domu opierającym się o bliskie im wartości.
 
W #mrdom zwracamy baczną uwagę na nowoczesne rozwiązania energooszczędne oraz na wykorzystanie zasobów zielonej energii. Na jednej inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku zainstalowaliśmy 48 paneli fotowoltaicznych, których zadaniem jest przejąć część zobowiązań finansowych za energię elektryczną. W mniejszych inwestycjach proponujemy zastanowić się nad możliwością instalacją pompy cieplnej.
 
Współczesne trendy w budownictwie nie tylko opierają się na ekologii, ale też na bardzo dobrych projektach architektonicznych. Niestety doceniane to jest głównie w dużych miastach, w małych miejscowościach czy wsiach estetyka budynków nie ma wielkiego znaczenia i często szpeci krajobraz.
 
Oprócz nowoczesnej bryły budynku i zastosowaniu nowoczesnych materiałów samo wnętrze także ulega modzie. Projektowane przez nas wnętrza posiadają wyraźnie oddzielone przestrzenie. Chcemy, aby strefa dziennej egzystencji i zabawy dla dzieci różniła się od części relaksy i snu. Wyznaczamy też odseparowane od hałasu pomieszczenia do pracy. Przemyślany układ pomieszczeń zwiększa domownikom poczucie prywatności i komfortu. Nie ma mowy już o długich i ciasnych korytarzach, ślepych kuchniach. Łazienki zaś muszą być miejscem, gdzie spędza się dużo czasu, poddając się relaksowi. Staramy się stosować energooszczędne konstrukcje, odpowiednie ściany działowe, stolarkę okienną i wentylację, ogrzewanie podłogowe. Często nad parametrami temperatury czuwa inteligenty system zarządzania domem. Planując budowę uwzględniamy nowoczesne materiały o wysokich parametrach izolacji cieplnej.
 
Ogromne znaczenie ma układ budynku względem stron świata. Duże przeszklenia kierujemy w miarę możliwości na południe, aby słońce jak najdłużej operowało we wnętrzach. Często też uwzględniamy montaż rekuperatora. Urządzenie to pozwala na odzysk ciepła pod czas wymiany powietrza.
 
Nowoczesne budownictwo przynosi większe korzyści z niższych kosztów eksploatacji i jest bardziej funkcjonalne. Trzeba też zaznaczyć, że jest droższe w budowie (ok 5-7%) od domów budowanych metodą tradycyjną.