wpis zdjęcie
Sztuczna inteligencja w mieszkaniu

Technologia ma to do siebie, że pomaga nam żyć, ułatwia codzienne egzystowanie w pracy czy w domu.

Z racji moich kontaktów z potencjalnymi nabywcami nowych mieszkań, często słyszę zapytania o montażu systemu inteligentnego domu „smart home”. Najlepiej wybrać i zaprojektować instalacje systemu zanim otrzymacie wykończone przez dewelopera mieszkanie. Takie działanie zaoszczędzi Tobie pieniędzy.

Cyfrowi asystenci dzięki zastosowaniom informatycznym, architektonicznym i elektronicznym, nie tylko mogą zaoszczędzić energię, ale także podnieść na wartość nieruchomości nawet o 8%. Smart Home jest rodzajem cyber inteligencji, która stała się bardzo przystępna i popularna.

Paleta elementów na rynku jest całkiem szeroka. Niekiedy są to modne gadżety, a innym razem bardzo przydatne rozwiązania. Najważniejszym modułem jest baza, podłączona na stałe do napięcia 230V oraz internetu. Pełni rolę centralnego mózgu. Zbiera dane, informacje i alarmy od poszczególnych czujników. Obsługuje ona zakres sygnału WiFi, jak i łączność ZigBee. Nie oznacza to, że jeśli komuś obcemu uda się włamać do domowej sieci WiFi to przejmie kontrolę nad Twoim mieszkaniem. Współczesne systemy korzystają z usługi VPN, które zmienia IP czyniąc urządzenia niewidocznymi dla cyberprzestępców. 

 

Przedstawia tu kilka popularnych rozwiązań:

 
 

1 – Dużym zainteresowaniem cieszą się czujniki otwarcia i zamknięcia. To małe urządzenie może nas zdalnie informować o wszelkim otwarciu drzwi, okien, szufla czy lodówki. Transponder na skrzydle okna i czujnik na ramie komunikują się ze sobą. Kiedy kontakt zostanie przerwany właściwy sygnał płynie do centralnego mózgu. W razie niepowołanego uruchomienia centralka wzbudza alarm a Ty dostajesz komunikat na smartfona.

 
 

2 – Kolejną ciekawą propozycją jest czujnik temperatury i wilgotności. Kontroluje on stan powietrza, analizuje potencjalne zagrożenie i zwiększa komfort w pomieszczeniu. Kiedy przekroczymy ustalony zakres wartość ta jest odczytywana przez centralkę, która uruchamia odpowiednie procedury np. odkręca kaloryfery. Wilgotność powietrza w dużym stopniu ma wpływ na Twoje samopoczucie. Zwiększa komfort oddychania i snu.

 
 

3 – Całkowitym „must have” jest detektor ruchu. Kiedy pojawi się w pomieszczeniu osoba niepożądana wzbudzi się alarm. Centralka może zaalarmować ochronę, przekazać komunikat tylko Tobie czy zapalić wszystkie światła. Co pozwoli kamerze na wykonanie zdjęć i podesłanie Ci ich na smartfona.

 
 

4 – Gniazdka elektryczne typu Smart Plug szczególnie przydają się, gdy nie jesteśmy pewni czy wyłączyliśmy z prądu jakieś urządzenie np. żelazko. Lub chcemy zgasić dziecku nocną lampkę bez wchodzenia do pokoju. Takie urządzenie też monitoruje zużycie energii. Masz możliwość kontroli nad systemem audio, video i innymi odbiornikami w gospodarstwie domowym. Często do takiego systemu podłącza się stojące lampy w pokoju dziennym. Na  komendę w smartfonie tworzą nam romantyczny klimat.

 
 

5 – Powinniśmy też zaopatrzyć się w wideodomofon z funkcją Night Vision. Wykonuje on zdjęcie i przesyła obraz każdej osoby, która zatrzymała się tuż przy naszych drzwiach. Gdy kurier z przesyłką zadzwoni do mieszkania, a Ty jesteś w pracy to system przełączy rozmowę na Twojego smartfona.

 
 

6 – Bardzo przydatne są też inteligentne kamery. Małe i niepozorne. Można je zainstalować w jednym miejscu lub dowolnie przestawiać. Mogą być wyposażone w ruchomą głowicę z obiektywem i mikrofonem. Można nimi sterować ze swojego smartfona. Rejestruje obraz za dnia jak i po zmroku. To rozwiązanie jest obowiązkowe, kiedy po Twoim mieszkaniu biegają dzieciaki czy nawet zwierzęta domowe. Masz podgląd na nianie, czy na starszą osobę, która w każdej chwili może oczekiwać pomocy.

 
 

7 – Popularny jest moduł do zapalania i modulowania światła w poszczególnych pomieszczeniach. Najnowsze z nich dysponują paletą 16 milionów kolorów, zmieniają kąt świecenia i dostosowują temperaturą barwową do otoczenia. Zapamiętują preferencję oświetlenia dla poszczególnych domowników. Każda pora dnia wymaga innego oświetlenia. W zimowy poranek powinno być łagodne, przy pracy zapewniające komfort dla oczu, wieczorem budować nastrój. Lampy zapalane w nocy rozjaśniają się powoli i świecą delikatnym światłem, nie oślepiając. W dużych mieszkaniach i domach można też zastosować inteligentne oświetlenie architektoniczne. Kiedy w nocy chcesz się udać ze sypialni do kuchni, to zamiast zapalać wszystkie świtała i robić zamęt w domu, centrala oświetli Ci tylko drogę lub schody. Każdy taki system ma też na celu oszczędność Twojej energii, nawet do 23%. 

 
 

8 – Ciekawym też rozwiązaniem jest uruchomienie zdalnie odkurzacza. Posprząta nam mieszkanie zanim przyjedziemy z gośćmi na kolacje. To samo się tyczy temperatury w poszczególnych pokojach. Kiedy wychodzimy z mieszkania temperatura może zostać automatycznie wyzerowana. Kiedy zaś planujemy powrót do domu, to wcześniej o określonym czasie załączą się kaloryfery.

 
 

9 – Sterowanie roletami. Zimny wiatr ma duży wpływ na wychłodzenie Twojego mieszkania. Obniżenie temperatury zwiększa grzanie, co generuje koszty.  Inteligenty system pomiaru wiatru i temperatury na zewnątrz zamknie rolety w pomieszczeniach. Pozwoli Ci też na wieczorną intymność a o świcie wpuści wschodzące słońce.

 
 

10 – Ostatnim moim przykładem jest inteligentne sterowanie systemem audio-video. Masz ochotę pooglądać wieczorny film? Wystarczy że naciśniesz odpowiedni przycisk a pomieszczenie dostosuje się do seansu: zasunie roletę, przyciemni światło w pokoju, rozsunie ekran ekran włączy kino domowe. System też może zarządzać delikatną muzyczką w toalecie czy łazience przy braniu romantycznej kąpieli we dwoje. Daje nam to poczucie bajki w realnym świecie.