wpis zdjęcie
Prąd znacznie tańszy

Obecne metody pozyskiwania energii elektrycznej tracą na swojej popularności. Przyczyną tego jest poważne zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Wraz z trendem na ekologiczne podejście do życia nadeszły zmiany dla przemysłu energetycznego. Powstają rozwiązania fotowoltaiczne, czyli pozyskanie odnawialnej energii ze światła słonecznego.

Energia może być pozyskiwana nawet w pochmurne dni. Podstawowym elementem technologicznym są symetrycznie rozłożone moduły fotowoltaiczne. Jednostka światła zwana fotonem pada na płytkę krzemową, a następnie zostaje pochłonięta. Wybija elektron ze swojej pozycji, zmuszając go w ruch. W środku ogniw zachodzi więc proces, gdzie energia słoneczna zostaje przekształcona w prąd stały. Następnie przekazany jest on do falownika, którego zadaniem jest wygenerować prąd zmienny 230V. Monitoruje on też bieżące parametry analiz prawidłowej pracy fotowoltaiki.

Kolejnym etapem jest licznik. Dokonuje on pomiaru dwukierunkowego przepływu prądu i rozliczenia stosunku pobranej a wyprodukowanej energii. Instalacja jest praktycznie bezobsługowa, pozwala całkowicie lub w dużym stopniu zredukować rachunki za zużyty prąd. Dodatkowym plusem jest fakt, nadmiar wytworzonej zielonej energii można przez 1 rok magazynować. Jest to idealne rozwiązanie, gdy w garażu mamy samochód elektryczny, który potrzebuje codziennego ładowania. Oszczędności wynikają bezpośrednio z wielkości paneli, ilości, kąta instalacji oraz zużycia energii poprzez urządzenia AGD i RTV.

Nie tylko na w domkach jednorodzinnych, ale także w mieście otwierają się duże możliwości realizacji projektów pozyskiwania zielonej energii. Prawie każdy budynek ma niezagospodarowany dach, który można przeznaczyć na konstrukcję pod system paneli. W naszej inwestycji #mrdom – Przystanek Morena mamy przygotowane projekty pod ewentualny montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, z myślą poprowadzenia indywidualnych kabli w szachtach budynku.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przekalkulować roczne zużycie prądu i porównać z tym, co można zyskać z natury. Z reguły instalacje fotowoltaiczne posiadają gwarancję na 25 lat, zaś czas efektywnego użytkowania ich oblicza się na ponad 30 lat. Zwrot z inwestycji następuje już po kilku latach. Do stworzenia kompletnego projektu instalacji i wyceny należy się skontaktować z naszym działem projektów, którzy doradzą i pomogą w nowoczesnych rozwiązaniach.