wpis zdjęcie
Ceny materiałów budowlanych

Ceny materiałów budowlanych wciąż prężnie rosną i nic nie wskazuje na to, aby miało się coś poprawić.

Obecnie koszt wybudowania domu, (w porównaniu z 2020 rokiem) wzrósł o ponad 23%. Jest to rekord cenowy i wciąż winduje do góry. Najbardziej podrożały: (do 124,7%) płyty OSB, które są ważnym elementem w budownictwie, izolacje (57%), sucha zabudowa (49%), dachy (21%), elektryka (12%).
 
Ceny materiałów budowlanych są uzależnione od całego, złożonego łańcucha dostaw. Główne przyczyny wzrostu cen wynikają z niesłabnącej hossy na globalnym rynku surowców, których podaż z racji nieograniczonego wręcz popytu ze strony największych gospodarek świata pozostaje w coraz bardziej odczuwalnej defensywie. Do tego dochodzą rosnące koszty energii, logistyki czy pracy, bez większych nadziei na spadki. W Polsce jeszcze sprawę mocno komplikuję słabnąca złotówka, brak wiarygodnej polityki rządu.
 
Eksperci budowlani jak i ekonomiści mają dla budownictwa pesymistyczne analizy. Ceny wciąż będą mocno piąć się ku górze. Dziś jest dobry czas na inwestycje mieszkaniowe, bo przez najbliższych pare lat sytuacja nie odmieni się. Z każdym dniem inflacja pochłania ogromne kwoty zdeponowane w szufladzie czy banku. Bezpieczniej jest je wprowadzić w rynek nieruchomości.