wpis zdjęcie
Zastanów się nad lokalizacją

Zanim zaczniemy myśleć o zakupie mieszkania to w zaciszu weekendu przeanalizujmy kilka bardzo ważnych aspektów, które będą miały wpływ na przyszłość.

Rozrysujmy na kartce papieru schemat poruszania się po mieście w ciągu każdego dnia, tygodnia czy miesiąca. Jak daleko mamy do miejsc, w których najwięcej spędzamy czasu.  Jakimi środkami komunikacji się poruszamy i ile zajmuj to czasu.

 

Oglądając konkretną inwestycje mieszkaniową przeanalizujemy:


• dojazd do pracy,

• dojazd do centrum miasta,

• miejsca zielone na spacery i rekreację,

• jaki jest poziom hałasu,

• jak duży jest ruch samochodowy pod Twoimi oknami,

• położenie budynku względem stron świata,

• bezpieczeństwo mieszkańców jak i samochodów,

• miejsca do uprawiania sportów,

• plan zagospodarowania przestrzennego.


Lokalizacja przy wyborze miejsca zamieszkania jest bardzo istotna i ma wpływ na standard życia. Nie może generować dodatkowych strat. Powinna zwiększyć nasz komfort życia. Bywa, że nie jest to proste do pogodzenia, gdyż każdy z domowników chodzi innym drogami i przebywa w innej części miasta.

 

Nabywając nieruchomość w centrum miasta mamy pełny komfort życia społecznego. Bywa, że posiadanie samochodu jest zbędnym wydatkiem. Wszelkie centra handlowe, przychodnie, szpitale oraz szkoły są w zasięgu ręki. Jeśli potrzebujemy zrobić spacer po plaży to dojazd do niego zajmie zaledwie kilkanaście minut. Kiedy upatrzona lokalizacja znajduje się przy ruchliwej ulicy musisz się liczyć z hałasem i kurzem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest poszukać tzw. „plomby”. Nowoczesnych budynków osadzonych w ustronnych miejscach dzielnicy. (Zobacz Livigo).

 

Każda lokalizacja ma plusy jak i minusy. Zastanawiając się nad kupnem nieruchomości w ścisłym centrum, musimy się liczyć z gwarem miejskim, turystami i mocno ograniczoną przestrzenią zieloną. Na obrzeżach miasta będzie całkowicie inaczej, ale może być tam problem z transportem czy ograniczonym dostępem do handlu czy usług.

 

Sąsiedztwo parków, lasów pozwala na regenerację po ciężkim dniu. Powinna być możliwość wyjścia na spacer z psem czy poszaleć z dziećmi po plaży czy na łące. Dla czynnie uprawiających sporty, ważne będą w okolicy ścieżki rowerowe, alejki dla biegaczy oraz place z parkurem. Sprawdź gdzie w pobliżu są kluby fitness, baseny, korty do squasha czy tenisa.

 

Warto poczytać sobie fora, gdzie mieszkańcy dzielą się problemami czy też debatują nad bezpieczeństwem na terenie dzielnicy. Postawienie 2 m płotu wokół nieruchomości daje jedynie namiastkę poczucia bezpieczeństwa. To co ważne, to pierwiastek ludzki w postaci skutecznej ochrona i całodobowego monitoringu.

 

Są również rodziny, które preferują życie z dala od centrum i szukają miejsca do zamieszkania na obrzeżach miasta. Kierują się niższymi ceny nieruchomości, czystszym powietrzem. Ma znaczenie minimalny ruch samochodowy oraz (Zobacz Brizo Park)

 

Im więcej czynników weźmiemy pod uwagę i zweryfikujemy pod kątem potrzeb, tym lepiej będzie się żyło we własnym apartamencie.