wpis zdjęcie
Co niesie nam 2022 rok?

Obserwując trendy w budownictwie można się spodziewać wyraźnego obrania kierunku na ekologię i oszczędność energii.

Zmieniają się też gusta klientów i rozwiązania architektoniczne. W myśl „mniej znaczy więcej” powstają projekty o skromnej, geometrycznej bryle i bez zbednych dodatków. 
 
Istotną rolą jest otoczenie. Każda inwestycja powinna być wkomponowana w otaczający krajobraz tak, aby stała się jej częścią. Zwiększa się też powierzchnia oszklenia. Wyjątkowo duże okna poprawiają funkcjonalność wnętrz pod kątem oświetlenia dziennego, a także pomagają powiększyć je optycznie. Przekłada się to na lepsze samopoczucie mieszkańców. Dobrze nasłonecznione pomieszczenia stają się kartą przetargową w wyborze i zakupie mieszkań.
 
Z trendów wynika, że w 2022 roku salon jeszcze bardziej otwiera się na widok ogrodu lub tarasu. Okna balkonowe schodzą do samej podłogi, a barierki są szklane. Dzięki temu mamy też widok, tego co dzieje się w okolicy. Balkon, taras czy ogród jest przedłużeniem pomieszczenia.
 
Dobry przykładem jest nasza inwestycja domków jednorodzinnych Livigo w Mechelinkach, gdzie w przestrzeni salonu z kominkiem zastosowaliśmy pasywne duże okna przesuwne. Za nimi jest drewniany i zadaszony taras.
 
Z każdym rokiem zaostrzają się przepisy dotyczące energooszczędności budynków mieszkalnych czy biurowców. Coraz częściej stosowane są pompy ciepła i rekuperacja. Mniejszą uwagę klienci stawiają na podział pomieszczeń. Dla uzyskania „oddechu” w przestrzeni często nasi architekci łączą salon, kuchnię i korytarze w jedną całość. Zmienia się też przez to obieg powietrza i właściwy wybór systemów ogrzewania.
 
Oprócz sypialni, łazienki, osobnym pomieszczeniem staje się domowy gabinet. Ta przestrzeń jest oazą skupienia myśli nad pracą. Każdy z domowników ma swoją przestrzeń do zabawy, edukacji, relaksu i pracy.